FileMaker – platforma przyszłości biznesu?

FileMaker to platforma służąca tworzeniu, edycji i transferowaniu baz danych. Właścicielem programu jest firma Claris International, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania komputerowego i jest zależna od znanej na całym świecie spółki Apple. FileMaker jest obecnie używany przez takich gigantów, jak Nike czy P&G. Czy ta platforma ma szansę stać się przyszłością teleinformatyczną biznesu?

Co umożliwia platforma FileMaker?

Program FileMaker przede wszystkim umożliwia tworzenie i edytowanie baz danych. Platforma stwarza wiele możliwości zarządzania danymi i grupami danych. Pozwala przykładowo stworzyć wiele tabel w tym samym dokumencie. Co więcej, za pośrednictwem FileMaker można transportować bazy danych czy łączyć je ze sobą.

Co jeszcze umożliwia FileMaker? Dzięki temu programowi można również:

  • zarządzać przykładowo projektami czy zadaniami – można je między innymi sortować, grupować czy wyszukiwać w specjalnym systemie,
  • generować dokumenty – można więc projektować szablony dokumentów, jak faktury, zestawienia magazynowe czy inne zbiory danych,
  • tworzyć i prezentować raporty, analizy danych czy wykresy z parametrami – informacje te można zaprezentować na listach, w tabelach czy osobnych widokach.

Dodatkową opcją proponowaną przez FileMaker są gotowe rozwiązania startowe do wyboru, w zakresie wyglądu i funkcjonalności programu. Dzięki temu można sobie między innymi ułatwić dostępność do swoich baz danych. Taki dostęp może mieć też jednocześnie wielu użytkowników, nawet w różnych stronach świata. Twórcy programu umożliwili też udostępnienie danych odbiorcy nieposiadającemu FileMaker, poprzez uruchomienie specjalnej funkcji w przeglądarce.

Komu może być potrzebny program FileMaker?


Stosunkowo duży wachlarz możliwości, jakie daje firmom program FileMaker pokazuje, że platforma ta może być pomocna zarówno małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Umożliwia bowiem bieżące śledzenie wydajności firmy, a monitorowanie przepływu informacyjnego oraz zarządzanie danymi jest kluczowe dla sukcesywnego działania tej firmy.

FileMaker przyda się też tam, gdzie działalność firmy wymaga tworzenia wielu wykresów i tabel z danymi, uzupełniania i modyfikowania ich czy importowania bądź łączenia. Program może też znacznie przyspieszyć pracę zespołu zarządzającego zasobami ludzkimi, poprzez tworzenie list klientów i pracowników czy nawet raportów i prezentacji informujących.

Platforma FileMaker może się też okazać przydatna dla firm, które często i dużo korzystają z aplikacji mobilnych. Program bowiem uwzględnia też właśnie aplikację działającą na urządzeniach iPad lub iPhone. Umożliwia to przetwarzanie danych na oprogramowaniu iOS, co pozwala na usprawnienie pracy i zaoszczędzenie kosztów wdrażania kompatybilnych do FileMaker aplikacji.