FileMaker. System zarządzania bazą danych

FileMaker GoIDEA, został stworzony przez firmę Claris International, w celu integracji silnika bazy danych z graficznym interfejsem użytkownika. Firma Claris International, jest spółką zależną, dobrze wszystkim znanej, korporacji Apple Inc. Spółka, zajmuje się pracą nad oprogramowaniem komputerowym i jest, między innymi odpowiedzialna, za kod źródłowy oraz prawa autorskie programów MacWrite czy MacPaint. Można powiedzieć, że firma Claris Internationale, zajmuje się tworzeniem oprogramowania oraz softwaru, jakim w całości dysponują systemy operacyjne, urządzeń produkowanych przez markę Apple. FileMaker, po raz pierwszy został wydany i zaprezentowany publicznie, w kwietniu 1985 roku, a sama aplikacja jest efektem ewolucji popularnego i powszechnie rozpoznawalnego, akronimu DOS.

WIELOPLATFORMOWA APLIKACJA I POMYSŁ TWÓRCÓW APPLE.

FileMaker, jest stworzoną przez Claris Internationale wieloplatformową aplikacją, działającą w oparciu o relacyjną bazę danych, korzystającą z silnika bazy danych i graficznego interfejsu GUI

FileMaker, jest stworzoną przez Claris Internationale wieloplatformową aplikacją, działającą w oparciu o relacyjną bazę danych, korzystającą z silnika bazy danych i graficznego interfejsu GUI.  Do tego, dochodzą jeszcze funkcje bezpieczeństwa, które umożliwiają użytkownikom FileMaker, modyfikowanie i wprowadzanie zmian w bazie danych, jaką mają do dyspozycji. Czynność ta, jest dosyć prosta i polega na przeciąganiu nowych elementów do wybranych przez nas miejsc docelowych. Z aplikacji możemy skorzystać, na wszystkich urządzeniach mobilnych, które wyposażone są w system operacyjny firmy Apple Inc. Zatem aplikację FileMaker, możemy skonfigurować, zarówno na komputerze stacjonarnym, serwerze, systemie działającym w iOS jak i w samej sieci Internet.

JAKIE ELEMENTY TWORZĄ I SKŁADAJĄ SIĘ NA FILEMAKER.?

Czym jest wspomniana wyżej, relacyjna baza danych, którą posługuje się program FileMaker? To nic innego, jak zorganizowany zbiór danych cyfrowych, funkcjonujący na podstawie, powstałego i wymyślonego przez EF Codda w 1970 roku, relacyjnego modelu danych. Bazami tego rodzaju, zarządzają specjalnie stworzone w tym celu systemy, w skrócie nazywane RDBMS. Relacyjne bazy danych, często wykorzystują do swojej obsługi i zadawania zapytań, język SQL, czyli Structured Query Language. Zakres i definicyjne znaczenie relacyjnej bazy danych, określa 12 reguł Codda.

Kolejnym, ważnym elementem, tworzącym FileMaker, jest tzw. silnik bazy danych lub inaczej, silnik pamięci masowej. Składnik ten, uważany jest za podstawowy komponent każdego oprogramowania. System zarządzania bazą danych (DBMS), w jaki jest wyposażony silnik pamięci masowej, pozwala mu na operacje w bazie danych, takie jak:

  • tworzenie,
  • odczytywanie,
  • aktualizowanie
  • i usuwanie danych.

Trzeci składnik FileMaker, to graficzny interfejs użytkownika, czyli w skrócie GUI. Umożliwia on, osobom z niego korzystającym, nawiązywanie relacji z urządzeniami elektronicznymi przy użyciu ikon graficznych i elementów dźwiękowych. Ten rodzaj, bezpośredniej manipulacji interfejsem graficznym, jest wykorzystywany w takich urządzeniach jak komputery działające w oparciu o kartę graficzną i ekran dotykowy, podręcznych odtwarzaczach MP3, przenośnych odtwarzaczach multimedialnych czy smartfonach.