FileMaker

Platforma FileMaker jest relacyjną bazą danych stworzoną przez Claris International, czyli jedną z firm córek Apple. Łączy ona między platformowe bazy danych z interfejsem graficznym, pozwala ona na modyfikacje baz danych poprzez proste przeciąganie elementów między układami, ekranami oraz formularzami. Jest ona dostępna w formie aplikacji na komputery, wersja w chmurze, na urządzenia z systemem IOS. Aplikacjia nazywa się FileMaker Pro, ewoluowała ona z aplikacji DOS-owej, która wtedy pod inną nazwą podbijała świat, następnie w roku 1985 została, przeportowana na komputery Apple Macintosh, by w 1992 roku została udostępniona wersja na system Windows oraz macOS, i nie zależnie od systemu, z jakiego korzystamy, będziemy mogli wymieniać się danymi. Warto jeszcze zaznaczyć, że mobilna wersja na iOS została wydana w 2010 roku.

Historia platformy

Platforma FileMaker jest relacyjną bazą danych stworzoną przez Claris International, czyli jedną z firm córek Apple

Zaczynała ona jako program o nazwie Nutshell napisany dla systemu MS-DOS przez Nashoba Systems of Concord. Wraz z nadejściem komputerów z serii Macintosh firma postanowiła połączyć swoje bazy danych z interfejsem graficznym, zmieniając wtedy nazwę z Nutshell na FileMaker, a Forethought został jego wydawcą, firma ta w późniejszym czasie kupiona przez Microsoft, który wydał własną aplikację do baz danych o nazwie Microsoft File krótko przed premierą FileMakera, a po porażce swojego programu chciał stać się wydawcą lecz Nashoba Systems odmówiło. W czasie gdy Apple kupowało Nashoba Systems, protoplasta ich programu, Nutshell przestała być już sprzedawana przez konkurencje ze strony innych programy tego typy na systemach DOS i Windows, natomiast FileMaker kontynuował swoją passę sukcesów na komputerach Apple. W roku 1990 program został wydany pod nazwą FileMaker Pro 1.0, a w 1992 pojawiła się wersja międzyplatformowa na Windows oraz Mac, i pomijając kilka specjalnych funkcji każdej z wersji, był to co do zasady ten sam program. W 1995 FileMaker Pro był jedynym dobrze sprzedającym się produktem w ofercie Claris, przez to trzy lata później w 1998 nazwa Claris została zmieniona na FileMaker Inc, a w 2020 znów na Claris.

Późniejsze wersje FileMakera

W roku 1997 wydana została wersja 4.0 dodająca tak zwaną architekturę wtyczek na wzór Photoshopa, która to architektura pozwalała dla deweloperów third-party instalowanie własnych dodatków, np. wysyłanie plików przez internet.
Wersja 5 wprowadziła nowy format plików.

Wydana w 2004 roku wersja o numerze 7 prowadziła kolejny format plików, wsparcie dla aż do 8 terabajtowych plików. Od teraz FileMaker oferował wiele tabeli dla każdego pliku.

Rok 2005 przyniósł ogłoszenie rodzinę produktów pod szyldem FileMaker 8, która oferowała kolejne usprawnienia, na przykład modyfikowalne menu czy możliwość kopiowania i wklejania całych tabeli. W 2006 wyszła wersja 8.5.

FileMaker 9 wydany rok później, czyli w roku 2007, dodał warunkowe formatowanie, automatyczną zmianę wielkości układu czy obsługę hiperlinków.
W 2009 miała miejsce premiera FileMakera 10.

FileMaker 11 wydany w roku 2010 wprowadził wykresy.

Wydany dwa lata później FileMaker 12 dodał motywy, więcej szablonów dla baz danych, oraz uprościł tworzenie baz danych dla systemu iOS, na którego została wydana okrojona wersja aplikacji o nazwie FileMaker Go 12 FilleMaker 13 z 2013 rozszerzył wsparcie dla wielu mobilnych i internetowych metod dostępu do danych.

Wersja z numerkiem 14 wydana w 2015 miała wersję Pro, Pro Advanced, Server oraz Go, to samo się stało z wersjami 15 i 16 wydanymi kolejno w 2016 i 2017 roku.
FileMaker Cloud została opublikowana w 2016 i zawierała serwer Linuxa.

W roku 1997 wydana została wersja 4.0 dodająca tak zwaną architekturę wtyczek na wzór Photoshopa, która to architektura pozwalała dla deweloperów third-party instalowanie własnych dodatków, np. wysyłanie plików przez internet. Wersja 5 wprowadziła nowy format plików