Jakie problemy rozwiąże dla Ciebie FileMaker?

Rozwój technologii idzie w jasno wytyczonym kierunku – ułatwiania, automatyzacji, skracania czasu potrzebnego na zrobienie czegoś. Nadal możemy znaleźć na rynku produkty i aplikacje, które powstały dawno temu, jednak, aby być dalej przydatne musiały mocno ewoluować. Jednym z tego typu rozwiązań, który mimo prawie 37 lat na karku dalej jest używany przez duże grono użytkowników jest FileMaker – https://goidea.pl/filemaker.php.

Dla kogo jest przeznaczony?

FileMaker jest platformą, która umożliwia tworzenie aplikacji i to zarówno prostych, jak i tych obsługujących zaawansowane technologie chmurowe, AI, oraz mobilne. Jest ona skierowana głównie dla małych i większych biznesów, w których można łatwo zaimplementować rozwiązania stworzone wcześniej przy pomocy tej platformy. Wielką zaletą tego rozwiązania jest jego niskokodowość, która sprawia, że aplikację jest w stanie stworzyć nawet osoba niebędąca deweloperem. Platforma umożliwia tworzenie układów metodą „przeciągnij i upuść”, posiada też wbudowane szablony i dodatki, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza pracę.

Co można na nim stworzyć?

Claris FileMaker od dawna nie składa się już wyłącznie z aplikacji do tworzenia kolejnych aplikacji

FileMaker służy do rozwiązań problemów pojawiających się w codziennym rozwijaniu biznesu. Można więc w nim tworzyć aplikacje do organizacji projektów, zarządzania kontaktami, czy śledzenia zapasów. Nadaje się on również do tworzenia rozwiązań korzystających z danych zapisanych w plikach CSV, XML, czy arkuszach kalkulacyjnych. Stworzone apki mogą działać na urządzeniach mobilnych, ale także systemach MacOS i Windows.

Cały ekosystem

Claris FileMaker od dawna nie składa się już wyłącznie z aplikacji do tworzenia kolejnych aplikacji. Gotowy projekt można udostępnić dalej przy pomocy chmury FileMaker Cloud. Nasi pracownicy będą mieli dostęp do niego zarówno z poziomu komputera, smartfona, jak i każdego innego urządzenia posiadającego spełniającą wymagania przeglądarkę internetową. W ekosystemie znajduje się również Claris Connect, służący do integracji danych i aplikacji.

Łyk historii

Pierwsza wersja oprogramowania pojawiła się w kwietniu 1985 roku. Od 1992 roku i wersji Pro 2 posiada ona wsparcie dla systemu operacyjnego Windows. W kwietniu 2001 razem z wersją Pro 5.5 zostało dodane wsparcie dla Mac OS X a także kolejnych systemów Microsoftu. Ważną datą jest również rok 2012, od kiedy to wraz z wersją 12 dostępne są trzy niezależne aplikacje – Pro/Advanced, Server i Go. Premiera najnowszej wersji 19 miała miejsce w 2020 roku.

Alternatywy

FileMaker jest tak rozbudowaną platformą, że ciężko wskazać alternatywy, które w pełni pokrywałyby się z jego możliwościami. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie zarządzanie bazą danych, wskazane odpowiedniki od innych firm będą zupełnie inne niż wtedy, kiedy szukamy programów, które pomogą nam zautomatyzować system pracy i ułatwić rozwiązywanie problemów. W tym ostatnim przypadku jako główne alternatywy wskazuje się:

  • Jotform Apps.
  • Quixy,
  • Kintone,
  • Ninox,
  • TrackVia,
  • Airtable,
  • Betty Blocks,
  • Nintex,
  • Casprio.

Każda z nich ma swoje wady i zalety, każda nadaje się też do trochę innych zastosowań. Z tego też powodu, jeśli ktoś szuka alternatywy dla FileMaker powinien najpierw dokładnie określić, od czego jej potrzebuje.